2013-05-07 xml
Two in a Row for Frawley Family at Emerald Expo

The Emerald Expo 2013 saw a record entry of cows and young stock despite the difficult weather conditions this spring.

The show in its third year was held at the Hub, Cillin Hill, Kilkenny on Saturday 26th April. It was officially opened by John Bryan, President of IFA and the quality of the stock was the best ever seen in the view of many of the spectators. The Holstein, Irish Pure Friesian, Shorthorn and Jersey breeds were all well represented and competing for a record prize fund of €25K. IHFA are very thankful to all the sponsors in particular the major sponsor Alltech.

Paul Trapp, Judge from Wisconsin, USA, Co. Limerick Holstein breeder Derrick Frawley at the halter of Champion Croagh Susie Mist 46 with his nephew Paddy Frawley, Cathal McCormick, Alltech, main sponsors, Charles Gallagher, Chief Executive of the Irish Holstein Friesian Association, Katrina & Harry Frawley.

Paul Trapp, Judge from Wisconsin, USA, Co. Limerick Holstein breeder Derrick Frawley at the halter of Champion Croagh Susie Mist 46 with his nephew Paddy Frawley, Cathal McCormick, Alltech, main sponsors, Charles Gallagher, Chief Executive of the Irish Holstein Friesian Association, Katrina & Harry Frawley.

The Frawley family from Croagh, Rathkeale, Co Limerick continued with their success of 2012 and took the Supreme Championship and Reserve, having previously won this accolade at Emerald Expo 2012. Two in a row!

The Supreme Champion and Exhibitor Bred Champion was Croagh Sussie Mist 46 Ex 90 and the Reserve went to Ridgefield Dundee Portea Ex 93.

The result was a reversal of 2012 when the Portea cow took the Championship and Sussie Mist 46 took the Reserve.

The judge officiating at the show was Paul Trapp from the USA. He has judged shows in the USA, Canada, Australia, Brazil, Japan and UK. He is also on the World Dairy Expo show committee and a 4-H judge (young members Handling).

Honourable mention was won by the Jones family, Co. Wexford with Desmond Dundee Embrace She also won overall best udder. The judge in his comments on the Champion regarded her as having the best feet and legs he had ever judged.

The Junior Champion was won by the Hurley family from Co. Wicklow with Clonpaddin Windbrook Fame. Reserve went to Pat Coffey, Co Cork with Lisnacunna Dee Beauty.

The Intermediate Champion was won by Jim & Una Sinnott, Co Wexford with Ballyboy Carmen VG86. Reserve went to the Jones family with Hallow Mojo Daisy with honourable mention win by Cyril Dowling, Baldonnel, Co. Dublin with Baldonnel Goldwyn Sublime

There was a very good turnout in the Pure Friesian section. Martin Crowe took the Championship with Dunum Sneacta 86 Ex91. Reserve went to Phil, Matt and Bill O Keeffe with Blackisle Laura 68 Ex 91. They also took Honourable Mention with Churchclara Blackie Circus.

The Highest EBI award was won by the pure Friesian cow Gortfadda Molly 87 owned by Francis Fitzgerald, Co. Limerick.

There was very strong competition in the two young stockmanship and handling classes with 25 competitors. The overall Champion handler was won by Stacey O’Sullivan‚ Knockbrown, Bandon, Co. Cork with the Reserve going to Paul Murphy, Banteer, Co. Cork. Honourable mention went to Lauren O’ Toole, Bagenalstown‚ Co. Carlow.

The major sponsor for this event was IHFA, Alltech Ireland, Dept. of Agriculture Food and the Marine and FBD Insurance. Key sponsors included Zoetis (Pfizer animal health)‚ Glanbia-Gain Feeds, Norbrook Laboratories, Volac, Novartis, Dairymaster, KW Forage, and ABS Ireland.

Associate sponsors were Agri Aware, Macra na Feirme, IFA, ASA, ICMSA, Teagasc‚ AIB, Kilkenny Mart, Irish Pure Friesian club, Shorthorn society, Jersey society, Animax, Dovea Genetics, Eurogene, Semen World, Bova AI, Progressive Genetics/Semex, Volac, Lakeland Dairies and Bovi Genetics.

There were two information Forums on the topics “Renewable Energy” and “Dairy Expansion”. Ger Bergin, Vice President IFA, Briain Smyth, Biotricity were the speakers and Matt Merrick chaired the forum on Renewable Energy. Dr. Padraig French and Tom O’Dwyer –Teagasc and Pat O Meara‚ AIB Bank spoke at the forum on Dairy expansion.

RESULTS:

Class 1 Sponsored by ICMSA Heifer born after 1st July 2012

1st: Pat Smith Cahirmee Fever Paradise 
2nd: Gary Hurley Clonpaddin AFT Mona 
3rd: L & S Murphy Evergreen Royalty 5 
4th: Pat Smith Cahirmee Isper Presence 
5th: Pat Smith Cahirmee Atwood Presence 
6th: Dermot McCarthy Copsewood Goldun Wish 
7th: Richard Whelan Lumville Darren Chrissie 
8th: Ml. & Eliz McNamara Laurelelm Stone Daffodil 
Best Exhibitor Bred: Pat Smith’s Cahirmee Fever Paradise 
Highest EBI: Richard Whelan’s Lumville Darren Chrissie

CLASS 2 Sponsored by Eurogene AI Services Heifer born between 1st jan and 30th June 2012 
1st: Gary Hurley Clonpaddin Windbrook Fame 
2nd: Philip Jones Hallow Boss Twain 
3rd: Jack Cooney Hallow Bordermist Sid Fran 
4th: Kevin Behan Bonaghmore Alexander Mac 2 
5th: Donal Neville Emerald Palermo Fran 
6th: Ml. & Mgt Laffan Leagh Damion Princess 
7th: Paul Murphy Spingview Igniter Catina 
8th: Peter Kennelly Mountbeamish Dorwyn Riva 
Best Exhibitor Bred: Gary Hurley’s Clonpaddin Windbrook Fame 
Highest EBI: Philip Jones’ Hallow Boss Twain

CLASS 3 Sponsored by Animax Heifer born between 1st March and 31st Dec 2011 
1st: Patrick Coffey Lisncunna Dee Beauty 
2nd: Patrick Coffey Lisnacunna Aftershock Passion 
3rd: Philip Jones Hallow Fever Brenda 
4th: Jack Cooney Lumville Jet-Red Marleen 
5th: Anthony Kealy Grangecon Jasper Mimi 12 
6th: Mervyn Eager Clonpaddin G Fame 
7th: Richar Whelan Tubbertoby Million Jenn 
Best Exhibitor bred: Patrick Coffey’s Lisnacunna Dee Beauty 
Highest EBI: Philips Jones’ Hallow Fever Brenda

CLASS 4 Junior Shorthorn Heifer not calved 
1st: Denis & Patrick Roche Slevoy Norma 
2nd: Glen Carter Ballytrain Fanny 9

CLASS 5 Sponsored by BOVI Genetics Junior Jersey Heifer not calved 
1st G. Jones / I. Whittaker Claydeboye Pride Genevive 
2nd: Patrick Coffey Moorshill Lisnacunna Nikki

Junior Championship sponsored by Spirovac

Junior Champion: Gary Hurley’s Clonpaddin Windbrook Fame 
Reserve Junior Champion:Patrick Coffey’s Lisnacunna Dee Beauty

Class H1 — Hander aged 16 and under on 1st Jan 2013 — sponsored by Volac

1st: Paul Murphy 
2nd: Lauren O’Toole 
3rd: Kevin Smith 
4th: Rachel McNamara 
5th: Andrea Rafferty 
6th: Kevin Behan 
7th: Jack Cooney 
8th: Brian Smith 
9th: Emma McNamara 
10th: James O’Sullivan

Class H2 — Handler aged between 17 and 26 under on 1st Jan 013 — sponsored by Volac

1st: Stacey O’Sullivan 
2nd: Padraic Murphy 
3rd: Caitriona Neville 
4th: Brendan Greenan 
5th: Emer Kennelly 
6th: Owen Laffan 
7th: Katie Kennelly 
8th: Ann O’Toole

Hander Championship sponsored by Volac

Champion: Stacey O’Sullivan 
Reserve Champion: Paul Murphy 
Honourable Mention: Lauren O’Toole

CLASS 6 Sponsored by Glanbia / Gain Feeds Junior 2 year old in milk born after 1st Sept 2010

1st: Dermot O’Driscoll Skeafbridge Goldwyn My Fair La 
2nd: Tadhg Bourke Baldonnel Goldie Larissa 
3rd: Gary Hurley Clonpaddin Frank Fanta 
4th: Robert Forrest Coolroehouse Mystical Lily 
5th: A. Dorian / T. Kelly Clonpaddin SFC Jill 
6th: Thomas Kelly Monamore Pearl 27 
7th: Pat Smith Cahirmee Sance 3 Chelsie 
Best Exhibitor bred: Dermot O’Driscoll’s Skeafbridge Goldwyn My Fair La 
Highest EBI: Dermot O’Driscoll’s Skeafbridge Goldwyn My Fair La

CLASS 7 Sponsored by Novartis Senior 2 yearld onld in milk born between 1st Sept ‘09 — 31st Aug ‘10
1st: Jim & Una Sinnott Ballyboy Carmen 
2nd: Cyril Dowling Baldonnel Goldwyn Sublime 
3rd: Dermot O’Driscoll Skeafbridge Roy Myfair Lady 
4th: P & D Frawley Croagh Susie Mist 62 
5th: Emma Behan Clonpaddin WRM Rose 
6th: Thomas Kelly Monamore Iris 80 
Best Exhibitor Bred: Jim & Una Sinnott’s Ballyboy Carmen 
Highest EBI: Thomas Kelly’s Monamore Iris 80

Intermediate Heifer in-milk Championship sponsored by ABS Ireland 
Champion: Jim & Una Sinnott’s Ballyboy Carmen 
Reserve Champion: Philip Jones’ Hallow Mojo Daisy 
Honourable Mention: Cyril Dowling’s Baldonnel Golddwyn Sublime

CLASS 8 Sponsored by Dovea Genetics irish Pure Friesian Heifer in Milk

1st: Michael Spillane Mountain Piet Rosie 
2nd: Francis Fitzgerald Gortfadda Molly 150 
3rd: Martin Crowe Dunum Sneacta 1025 
4th: Phil & Matt O’Keeffe Churchclara Beg Emily 
5th: Martin Crowe Dunum Havana 1003 
Best Exhibitor Bred: Michael Spillane’s Mountain Piet Rosie
Highest EBI: Martin Crowe’s Dunum Havana 1003

CLASS 9 Shorthorn Heifer in Milk

1st: James Lambe Ballytrain Princess 35 
2nd: Denis & Patrick Roche Ransboro Cressida 35

CLASS 11 Sponsored by Bova AI Junior Pure Friesian Cow in Milk 
1st: Phil & Matt O’Keeffe Churchclara Blackie Circus 
2nd: Martin Crowe Dunum Avacado 956 
3rd: Martin Crowe Dunum Olivia 952 
4th: Phil & Matt O’Keeffe Churchclara Torello Laura 
5th: Francis Fitzgerald Gortfadda Molly 132 
Best Exhibitor Bred: Phil & Matt O’Keeffe’s Churchclara Blackie Circus 
Highest EBI: Martin Crowe’s Dunum Havana 1003

CLASS 12 Sponsored by Kilkenny Mart Irish Pure Friesian Senior Cow

1st: Martin Crowe Dunum Sneacta 86 
2nd: Phil & Matt O’Keeffe Blackisle Laura 68 
3rd: Martin Crowe Dunum Sneacta 84 
4th: Francis Fitzgerald Gortfadda Molly 120 
5th: Martin Crowe Dunum Olivia ET 
6th: Michael Spillane Mountain Glenalbyn Rosie 
7th: Francis Fitzgerald Gortfadda Molly 87 
Best Exhibitor Bred: Martin Crowe’s Dunum Sneacta 86 
Highest EBI: Francis Fitzgerald’s Gortfadda Molly 87

Irish Pure Friesian Championship sponsored by Dovea Genetics 
Champion: Martin Crowe’s Dunum Sneacta 86 
Reserve Champion: Phil & Matt O’Keeffe’s Blackisle Laura 68 
Honourable Mention: Phil & Matt O’Keeffe’s Churchclara Blackie Circus

CLASS 13 Shorthorn Cow in Milk

1st: James Lambe Ballytrain Julie 
2nd: Glenn Carter Ransboro Waterloo Rose 27 
3rd: Glenn Carter Ransboro Blossom 12

Irish Shorthorn Championship 
Champion: James Lambe’s Ballytrain Julia 
Reserve: Glenn Carter’s Ransboro Waterloo Rose 27 
Honourable Mention: James Lambe’s Ballytrain Princess 35

CLASS 14 Jersey Cow in Milk

1st: Donal & Tadgh Bourke Woodtown Banter 2

Jersey Championship Sponsored by AIB

Champion: Donal & Tadhg Bourke’s Woodtown Banter 2 
Reserve: G. Jones / I Whittaker’s Cladeboye Pride Genevive 
Honourable Mention: Patrick Coffey’s Moorshill Lisnacunna Nikki

CLASS 15 Sponsored by KW Forage Systems 4 Year old Holstein Freisian Cow in Milk
1st: Philip Jones Desmond Dundee Embrace 
2nd: Pat & Derrick Frawley Croagh Pamela 13 
3rd: David & Ken Boyd Glaslough Miss Petra 
4th: David & Ken Boyd Glaslough Miss Shelly 
5th: Patrick Coffey Lisnacunna Redliner Fiona 
6th: Richard Whelan Ardboky Bossman Alice 
7th: Thomas Kelly Monamore Torch 242 
Best Exhibitor Bred: Pat & Derrick Frawley’s Croagh Pamela 13 
Highest EBI: David & Ken Boyd’s Glaslough Miss Petra

CLASS 16 Sponsored by Progressive Genetics 5 Year old Holstein Friesian Cow in Milk

1st: Pat & Derrick Frawley Croagh Susie Mist 46 
2nd: Philip Jones Hallow Advent Twizzle 3 ET 
3rd: Liam & Sandra Murphy Evergreen Duplex Ebony 
4th: Thomas Murphy Swiftsheath Ruby 969 
5th: C Dowling / R Drohan Suirvalley Fair Dawn 
Best Exhibitor Bred: Pat & Derrick Frawley’s Croagh Susie Mist 46 Highest EBI: C Dowling / R Drohan’s Suirvalley Fair Dawn

CLASS 17 Sponsored by FBD Senior Holstein Friesian Cow in Milk

1st: Pat & Derrick Frawley Ridgefield Dundee Portea 
2nd: Richard Whelan Lumville Danoise 2 
3rd: Philip Jones Hallow Champion Carmen 
4th: David & Ken Boyd Glaslough Goldwyn Bret 
5th: Hurley Family Clonpaddin GWY Fanta 
6th: Thomas Kelly Monamore Talents Allie 
7th: Kevin Behan Ballyboy Gibson Carmen 6 
Best Exhibitor Bred: Richard Whelan’s Lumville Danoise 2 
Highest EBI: Pat & Derrick Frawley’s Ridgefield Dundee Portea

CLASS 18 Sponsored by Dairymaster Production Class

1st: Richard Whelan Lumville Danoise 2 
2nd: Philip Jones Hallow Champion Carmen 
3rd: Hurley Family Clonpaddin GWY Fanta 
4th: Thomas Kelly Monamore Miss Elly 
Best Exhibitor Bred: Richard Whelan’s Lumville Danoise 2

CLASS 19 Sponsored by Norbrook Best Group of three

1st: Pat & Derrick Frawley “Croagh” Herd 
2nd: Mervyn & Philip Jones “Hallow” Herd 
3rd: David & Ken Boyd “Glaslough” Herd 
4th: Tom Kelly “Monamore” Herd

Best Udder of the Show sponsored by Lakeland Dairies

Mervyn & Philip Jones’ Desmond Dundee Embrace ET

Exhibitor Bred Champion sponsored by IHFA

Patrick & Derrick Frawley’s Croagh Susie Mist 46

Overall EBI Award sponsored by Macra Na Feirme 
Francis Fitzgerald’s Gortfadda Molly 87

Premier Breeder Award sponsored by IFA

Mervyn & Philip Jones “Hallow” Herd

Premier Exhibitor Award sponsored by Semen World

Mervyn & Philip Jones “Hallow” Herd

Senior Cow Championship sponsored by Alltech

Champion: Patrick & Derrick Frawley’s Croagh Susie Mist 46 
Reserve: Patrick & Derrick Frawley’s Ridgefield Dundee Portea 
Honourable Mention: Mervyn & Philip Jones Desmond Dundee Embrace

Emerald Expo

   
  Related Links
link Cogent Expands Export Department
link Laurelhill Dispersal Peaks at 8,500gns
link EU School Milk Scheme Important for Educating Children
link Dairy Cattle
   


Stackyard News   xml