world agriculture down on the farm
agricultural services pedigree livestock news dairy beef agricultural machinery agricultural property agricultural organisations
     
Stackyard News Jul 07
       

news index



soil links

   

Border Crop and Grassland Management Competition 2007
10/07/07

Dodging the heavy showers which unfortunately have become the norm lately did not dampen the judges' enthusiasm for the quality of farming in both livestock and arable classes for the Border Crop and Grassland Management Competition.



grass

With judges from as far afield as Milton Keynes, Huntingdon and Kircudbright the task of selecting the winner of the various classes according to the competition motto - 'It's no' what ye hae, it's what you dae with what you hae' was made no easier.

The judges were impressed by the enthusiasm shown by the entrants and all agreed they were off to apply the same enthusiasm to their own farms at home.

There were also comments made on how refreshing it was to see many of the younger generation taking on the family farm with commitment and dedication to making farming their life - and a profitable one at that with added value and looking to make the best use of their land. Within all classes, the standard of entrants was very high with differences between them being minute.

Organised jointly by the Border Union Agricultural Society and the Kelso and District Agricultural Discussion Society, the event's committee is grateful for the generous support of a number of local businesses and organisations.

Chairman Derrek Parrish, of Hassendeanburn, Hawick, said: "We would also like to thank the judges and local stewards who gave their time to visit all farms, the entrants whose hospitality was once again second to none and Ednam House who hosted the judges and the awards ceremony."

The overall winner of the championship class was Robert Jackson and Family of Detchant Farm with a real family enterprise, with Peter Tweedie of Bughtrig Farm gaining the runner-up spot.

In the Lowground Smaller class, the Gastons of Ravelaw won with Will Hamilton of Bee Edge as runners-up.

Both places in the Lowground Smaller were taken by first time entrants with the winner being John B. Fullarton of Hadden Farm and Jane Mitchell of Courthill in second place. The stockrearing class was won by Giles Henry of

Oakwood Mill, with Peter Douglas of Ruletownhead second. Conservation was won by Jim Sutherland, while Jane Mitchell of Courthill was runner-up.

A Farm Walk has been arranged to OAKWOOD MILL FARM for Thursday 12th July at 7.30pm for any interested parties by kind permission of the Henry Family. Any queries please contact Gillian Neill on 07974 203421.

BORDER CROP AND GRASSLAND MANAGEMENT COMPETITION
FULL LIST OF RESULTS 2007

Championship
1st - J. R. Jackson, Detchant Farm, Belford - Fenwick Jackson Cup
2nd - P. Tweedie, Bughtrig, Jedburgh - MacKenzie trophy

Best Winter Wheat
J. M. Jackson & Son, Bowsden Hall Farm, Berwick-upon-Tweed

Livestock Tankard
P. Tweedie, Bughtrig Farm, Jedburgh

Lowground Smaller
1st - I. & R. Gaston, Ravelaw, Duns - Thomson Trophy
2nd - W. B. Hamilton, Bee Edge, Coldingham

Enterprises:
Combinable Crops
1st - J. Prentice, Swinton Quarter
2nd - A. & J. Hodge, Whitsome East Newton

Root/Veg/Pulses
1st - I. & R. Gaston
2nd - N/A

Grassland/Livestock
1st - S. & E. Robson, New Haggerston, Lowick
2nd - W. B. Hamilton

Lowground Larger
1st - John B. Fullarton, Hadden Farm, Kelso - Moore Cup
2nd - Jane Mitchell, Courthill, Hawick

Enterprises:
Combinable Crops
1st - M. H. Walker & R. M. Walker, Springwells, Eccles
2nd - John B. Fullarton

Root/Veg/Pulses
1st -Penmar Farming, Duddo, Etal
2nd - M. H. Walker & R. M. Walker

Grassland/Livestock
1st - Jane Mitchell
2nd - N/A

Stockrearing
1st - Giles Henry, Oakwood Mill, Selkirk - Hogg Cup
2nd - P. Douglas, Ruletownhead, Hawick

Best Commercial Beef Enterprise
BQ Farming Partnerships Ltd., Carterhaugh & Fauldshope, Selkirk - A. J. Fleming Trophy

Enterprises:
Crops
1st - J. Sutherland, Hillhouse & Addington, Oxton
2nd - BQ Farming Partnerships Ltd.

Grassland/Sheep
1st - Giles Henry
2nd - F. Jackson, Scraesburgh, Jedburgh

Grassland/Cattle
1st - BQ Farming Partnerships Ltd.
2nd - P. Douglas

Conservation
1st - J. Sutherland, Hillhouse & Addington, Oxton - Buccleuch Quaich
2nd - Jane Mitchell, Courthill, Hawick - Buccleuch Quaich

link Royal Stamp of Approval for BCPC
link BCPC helping you to spray within the law
link Crop Market Update

feedback    
 
    home | agri-services | pedigree pen | news | dairy | beef | machinery
quota | property | organisations | site map
 
 
 
 

xml

BORDER UNION AGRICULTURAL SOCIETY