world agriculture down on the farm
agricultural services pedigree livestock news dairy beef agricultural machinery agricultural property agricultural organisations
     
Stackyard News Feb 05
       

news index


more sheep links

   

birdBlackface Sheep Breeders annual stockjudging 22/02/05

The North of England branch of the Blackface Sheep Breeders held their annual stockjudging event on Wednesday evening at Hexham Auction Mart.

The main sponsors of this event were Coopers Dip, however Robson & Cowan and Carrs Billington sponsored the open tup hogg classes.

The Master judge was Mr Philip Walton, Wanwood Hill, Alston

The following farmers kindly loaned the stock

Owner

Owners Address

Description of stock

M H & S E Reed

West Lands End, Haydon Bridge, Hexham, Northumberland,   NE47 6BZ

Mule ewe Hoggs

Robert Scott

Thirlwell Castle, Greenhead, Carlisle, Cumbria

Leicester tup hoggs

Stephen Wigham

Hargill House, Coanwood

Haltwhistle, Northumberland

Swalesdale gimmers

Dennis Charlton

Whiteside,  Haltwhistle, Northumberland

Blackface gimmers

Dennis Yeats

Cleugh Foot  Haltwhistle

Northumberland

Blackface Ewes

Stephen Little

Upper Chatto, Shepherds Cottage, Hownham, Kelso

Scotch Blackface ewes

Neil Dagg

The Hott, Tarset, Bellingham, Hexham, Northumberland

Blackface tup hoggs

Robin Graham

Grottington, Great Whittington, Hexham, Northumberland

Blackface ewe hoggs

Ken Hedley

Plenderleith, Oxnam, Jedburgh

Scotch Blackface ewe hoggs

Two our committee members Jake Elder and Robert Robson kindly sponsored a new class - Which was for children aged 15 and under

There were a total of 179 people taking part in the event.  The total score is out of a possible 450 points,

The winners were as follows

Open Class

1st       Ken Hedley, Plenderleith, Jedburgh      Total score 422

2nd      Charlie Halbert, Greenhead      Total score 421

3rd        Paul Turnbull, Debon, Rothbury         Total score 401

4th   Elizabeth Walton, Wanwood Hill, Alston    Total score 398

YFC Class

1st        Stuart Robson, Stewartshields, Otterburn  Total score 381

2nd       Philip Teasdale, Crow Hall Farms, Bardon Mill        Total score 372

3rd        Chris Walton, Wanwood Hill, Alston       Total score 370

Ladies Class

1st   Elizabeth Walton, Wanwood Hill, Alston    Total score 398

2nd       J Gaskell  Clennel Cottages, Harbottle    Total score 391

3rd        Sally Halbert, Greenhead      Total score 369

15 and under class

1st        Charlie Halbert, Greenhead      Total score 421

2nd   Annabel Storey, Allendale         Total score 336

3rd        Adam Ridley, Slaggyford      Total score 331

After the stockjudging had taken place the branch held a show for members tup hoggs

The results were

Northumberland Blackface Type

1st and 2nd   Robert Robson, Toft House, Otterburn

3rd Angus Murray, Sewingshields, Haydon Bridge

Scotch Blackface Type

1st         Stephen Little, Upper Chatto

2nd and 3rd   Stuart Robson, Stewartshields, Otterburn

Our thanks also must go to Rodger Scott & Associates and Robson animal health for their help also on the night

feedback    
 
    home | agri-services | pedigree pen | news | dairy | beef | machinery
quota | property | organisations | site map
 
 
 
 





Blackface Sheep Breeders' Assocation
Blackface Sheep Breeders' Assocation